Povídání o Skyes


 


Něco málo pro začínající majitele skyes . . .

Toto povídání napsala paní Květa Pavčíková - majitelka CHS TAMESIS. Já bych k tomu jen dodala, že skye je úžasný malý pes s velkou duší. Ale navzdory tomu jak úžasný je, si myslím, že je to plemeno vhodné jen pro člověka, který je schopen respektovat jeho svobodomyslnou duši a jistou nezávislost, která je spojena snad s každým teriérem. Při pořizování tohoto psa je třeba myslet, že navzdory své výšce je to plnohodnotný člen rodiny a především rovnocenný partner!!!           

Původ plemene
Skye teriér dostal své jméno od ostrova Skye, který leží na severozápadní straně Skotska a je největším ostrovem tzv. Vnitřních Hebrid. Na ostrově vládly v minulosti dva klany MacDonaldové a MacLeodové, kteří měly mezi sebou mnoho krvavých sporů. Chovu skajteriérů se více věnoval klan Mac Donaldů. Lady Mac Donaldová v osadě Duntulm na zámku Armadale vlastnila teriéry tohoto typu již ve 14.století. Celá historie plemene je trochu romantická.

Za vlády královny Alžběty I. v r. 1588 se odehrála velká námořní bitva se Španělskem. Při britské blokádě muselo mnoho španělských lodí plout až k pobřeží Skotska a také kolem ostrova Skye. Piráti naváděli španělské lodě na divoké a skalnaté pobřeží, poněvadž lodě byly plné zlata a mnoho jich zde ztroskotalo. Španělé vždycky s sebou vozili na svých lodích také psy různých plemen. Při potopení lodí se mohlo několik psů zachránit a podařilo se jim doplavat na pevninu a zde se časem smísili s místními teriéry. Na skotské vysočině se tehdy téměř každému psovi říkalo teriér.
Západní vysočinu také často navštěvovali Vikingové nejen za účelem drancování, ale hledali daleko na jihu nový domov, kde by se mohli trvale usadit. Vikingové vlastnili plemena psů , kteří vypadali jako dnešní Drever a švédský Vallhund. Tyto psy vozili také na svých rychlých lodích. Jejich psi určitě měli také svůj podíl na vzniku teriérských plemen skotské vysočiny.

Nedá se jednoznačně říci, zda měli větší podíl na vzniku skajteriéra psi španělští, nebo psi Vikingů. Skajteriér ve své původní formě vypadal jinak, nežli jej známe dnes. Měl kratší tělo, kratší srst, ucho bylo klopené a mnozí z nich vynikalí velkou ostrostí a dravostí, poněvadž byli hlavně chování pro lov na škodnou. Získali si brzy oblibu mezi šlechtou a bohatými zemany. Nikdy nebyl psem chudiny. Ze Skotska do Anglie dovezl skajteriéra James Pratt. Cvičil své psy každý den v Hyde Parku a stal se tak populární, že mu byl doručen dopis s adresou-Muž se skajteriérem-Londýn. Královna Viktorie přijala s velkou radostí toto nezvyklé plemeno do svého psince Windsor a stala se jeho milovnicí. Dostala své první skajteriéry právě od Jamese Pratta. Za její vlády se plemeno stalo módní mezi šlechtou a prostřednictvím jejího manžela Alberta se dostal skajteriér mezi německou šlechtu. Skajteriéra vlastnily různé osobnosti např skotská královna Marie Stuartovna,císařovna Marie Terezie, spisovatel Stevenson, vynálezce Bell, hudební skladatel L.Bernstein, aj.

Legenda
O veliké věrnosti až za hrob napsala Eleanor Atkinson dojemný příběh a W.Disney jej zfilmoval. Jedná se o psa Greyfriars Bobby, jehož pán John Grey zemřel na tuberkulozu a pes prožil 14 roků na jeho hrobě, Stal se miláčkem všech lidí Edinburgu a byla mu postavena socha na vrcholu kašny na věčnou památku Bobby byl starým typem skajteriéra  s klopeným uchem, měl kratší tělo i kratší srst nežli dnešní představitelé plemene..Milovníci a znalci skajetriérů všichni potvrdí, že taková věrnost je pro toto plemeno příslovečná. Mnoho lidí, kteří si přečetli příběh E.Atkinson,nebo viděli film si koupili skajteriéra a stali se jeho nadšenými obdivovateli.

Charakteristika plemene
Skajteriér je původně loveckým psem na škodnou. Skotové si velmi cenili jeho bojovnosti, odvahy, sebevědomí a věrnosti Na ostrově Skye kapitán Allan Mac Donald používal k lovu smečku skajteriérů, která ve dvou sezonách ulovila 30 lišek,50 vyder bez jediného výstřelu. Pušku použil pouze, když byl pes v ohrožení života. V této době byl skajteriér více podoben kernteriérovi.
K lovu se skajteriér nepoužívá již delší dobu.Stal se psem společenským a svým neobvyklým zjevem se stal i velmi atraktivním psem pro výstavy.
Je to největší nízkonohý teriér, silné kostry, který má dobře osvalené nohy a tělo. Se svou páteří nemá problémy jako známe u jezevčíků, poněvadž má jinak stavěné tělo a jeho páteř je pevná. Je to pes mrštný, rychlý, na svých krátkých nohách se velmi obratně pohybuje. Má sportovní založení, rád cestuje autem, ale rád si zdřímne i na gauči. Je dobrým hlídačem a ve svém teritoriu má přehled o všem, co se děje. Plemeno není přešlechtěné a není zatíženo dědičnými chorobami. Hmotnost samce je až 17 kg a feny 12-13 kg. Barva je černá, různé odstíny šedé a krémová. Uši a morda musí být vždy černé. Uši jsou buď vzpřímené, nebo klopené, což je původní forma. Chovem skajteriérů s klopeným uchem se zabývá několik nadšenců ve světě a jsou více vzácní. Uši jsou vždycky osrstěné.

Povaha
Skajteriér je inteligentním,elegantním a důstojným psem.Vyniká velkou věrností a přítulností ke svému pánovi a jeho rodině.Je to tzv. pes jednoho pána -svého vůdce smečky si vybere sám i když miluje celou rodinu.S lidmi, nebo psy, které zná si velmi rád hraje, ale k cizím lidem se chová nedůvěřivě a rezervovaně, ale nikdy není zákeřný. Děti ve své rodině má rád, hlídá je a brání je. Nemusí však mít rád všechny jejich kamarády!!! Nikdy nedovolte dětem, aby s ním zacházeli jako s hračkou. Rodiče musí dětem vždycky vysvětlit, jak se k němu mají chovat a nenechávat děti nikdy se žádným psem o samotě.
Svoje teritorium si hlídá včetně svého pána, je velmi žárlivý. Jeho respekt, důvěru i lásku si musíme zasloužit. Je citlivým psem, ale nikoliv poddajným. Uspokojí pouze toho člověka, který má k němu silný a hluboký vztah. Je vybíravý, pokud jde o to,kdo získá jeho náklonost. Je velmi hrdý, nemá rád vnucování. Musíme vycházet z toho, že žil po dlouhá století většinou v královských a šlechtických rodinách, kde mu nikdo neporoučel a je i domýšlivý a čím více se mu někdo vnucuje tím více jej ignoruje. Skajteriér je sebevědomý a dominantní pes, kterému je třeba se od mládí věnovat a pak je kamarádský, dobře ovladatelný a milý rodinný pes. Nedá se mu poroučet jako služebním psům a také tento způsob výcviku není pro něho vhodný. Žárlivě střeží toho, koho miluje a také většinou i jeho věci. Je třeba od malička si získat jeho důvěru, nikdy na něho nevyvíjet násilí,to nesnáší. Nesmíří se se situací, kterou on považuje pod svoji úroveň, nebo je pro něho nepochopitelná, nesrozumitelná. Má rád , když se na něho hodně mluví, nesnáší hrubé projevy. Není dobré mu vnucovat žádnou situaci, musí vždycky poznat, že mu nehrozí nebezpečí a je to pro něho srozumitelné. Je rozvážným psem, nežene se do žádné situace po hlavě. Je třeba se mu hodně věnovat ve štěněcím věku, kdy se formuje vztah k novému majiteli a jeho rodině. Je třeba ho zvyknout od štěněte na česání,aby nebyly problému v dospělosti. Dále je zapotřebí ho naučit otevírat mordu, aby ukázal bez problému kdykoliv zuby.

Úprava srsti
Skajteriér má dvojí srst a sice podsadu a krycí chlup. U některých jedinců je podsada vemi hustá, u některých naopak. Podsada je jemnější, nežli krycí chlup. Skotové říkají, že podsada má být jako jehněčí rouno a krycí chlup jako koňská žíně. Skajtetriér se netříhá, ani netrimuje, pouze se češe. A podle potřeby koupe. V dnešní době, kdy je velký výběr nejen kvalitní stravy, ale i kosmetických přípravků pro psy není problém udržet psa v dobré srsťové kondici. Česat stačí lx týdně. Někdy i méně. Je třeba si koupit dobrý kartáč a hřeben, kterým se nebude srst přetrhávat a ničit. Příprava psa na výstavu není náročná. Stačí psa vykoupat v dobrém a kvalitním šamponu, pokud to snáší může se vyfénovat, ale nikoliv často, aby se srst nepřesušovala. Pokud je srst měkká, koupe se pes až 5 dní před výstavou, aby se srst "usadila". Když je tvrdší , je možné i den před výstavou. Každý seriózní chovatel novému majiteli jistě rád všechno vysvětlí, jak bude svého nového kamaráda nejlépe ošetřovat. Jsou daleko náročnější plemena na úpravu srsti nežli je skajteriér .

Chov
Skajteriér není vhodným psem do klasického kotce,které známe například u NO , nebo do boudy,kde nemůže s nikým komunikovat. Je třeba mu dopřát důstojné bydlení,aby byl v co nejužším kontaktu s rodinou. Absolutně je pro něho nevhodný tzv.kotcový velkochov!! Ve svém teritoriu bude skajteriér chtít šéfovat i velkému psovi a mohou vzniknout problémy. Rvačku nevyvolává, ale při napadení se dovede dobře bránit. Psa, který mu ublížil si pamatuje celý život a chová k němu nenávist, nikoliv strach. Totéž platí i člověku, který mu ublížil. Pozná člověka, kterého má rád i po velmi dlouhé době.
Pro uchovnění psa i feny stačí výstavy. Fena může být nakryta nejdříve ve 2-3 letech. Jsou to dobré matky, nemívají problémy s porodem. Ve vrhu se může narodit 5 štěňat, ale také 12. Vzájemně se kříží všechny barevné variety a štěňata nikdy nebudou strakatá.

Skajteriér je málopočetným plemenem, ale chovná základna v naší republice je založena na výborných jedincích . Každý milovník skajteriérů zná chovatelku a mezinárodní rozhodčí paní Olgu Olivovou-Šmídovou, která od r. 1968 žije v USA. Z její chovatelské stanice Olivia bylo k nám dovezeno několik jedinců, kteří se velmi dobře uplatnili v našem chovu. Paní Olga nedávno oslavila 50 let trvání své chov. stanice, ve které odchovala 102 šampionů. Vážíme si jejích zkušeností a jsme moc rádi, že je vždy ochotna našemu chovu pomoci nejen radou, ale i štěňaty ze svého chovu. Snažíme se její krevní linii v našem chovu držet.
Na Slovensku jsou pouze dva chovatelé, kteří oba mají velmi dobrý chovný materiál. Fena,která založila zde chov byla dovezena z české chov.stanice Tamesis.

Skajteriér je psem vhodným pro agility, sportovní kynologii malých plemen a samozřejmě jako dobrý a milý společník. Je třeba mu dát hodně lásky a dobrou výchovu od štěněte a je to kamarád do nepohody.

Skotové o skajteriérovi říkají
-zacházej s ním jako s vybraným společníkem
-dej mu přednost před kterýmkoliv jiným zvířecím přítelem
-nebude znát jiného člověka, kromě svého pána a nebude poslouchat hlas nikoho cizího
-bude lnout k tvému loži, když bude opuštěné a bude střežit i tvůj hrob

Takový je tedy skajteriér - pes s velkou duší, hrdý a odvážný pes ze skotské vysočiny.
 

 

Květa Pavčíková

 

nahoru